Implanty zębowe – czy naprawdę są bezpieczne?
Implanty zębowe to najnowocześniejsza i najbardziej skuteczna metoda na uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu. Wielu pacjentów zastanawia się jednak, czy zabieg wszczepiania implantów zębowych jest bezpieczny. Przeprowadzone badania oraz doświadczenia stomatologów udowodniły, że bezpieczeństwo tego typu zabiegów jest bardzo wysokie: implanty nie powodują reakcji alergicznych, u niewielu osób dochodzi do odrzucenia wszczepu, a sam zabieg jest mniej inwazyjny dla pacjentów niż choćby ekstrakcja zębów.
Początki współczesnej implantologii sięgają lat 50. XX wieku, kiedy szwedzki lekarz Per-Ingvar Branemark odkrył nieznaną wcześniej właściwość tytanu, który po pewnym czasie zrastał się z otaczającą go kością. Po latach prób i badań, w 1965 r. po raz pierwszy przeprowadzono zabieg implantacji zęba, zaś w 1980 r. metoda ta stała się dostępna dla szerokiego grona pacjentów. – Implant to rodzaj śruby wkręcanej w kość, na której umieszcza się sztuczny ząb, czyli koronę. Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji implantów jest tytan. Jest on bowiem obojętny biologicznie, odporny na rozpuszczanie, a przede wszystkim nie wywołuje żadnych niebezpiecznych dla organizmu odczynów alergicznych – powiedziała agencji informacyjnej Newseria.pl dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska z Centrum Medycznego (więcej tu przeczytasz– kliknij).
Implanty zębowe – nowoczesne i bezpieczne
Do produkcji stosowanych we współczesnej stomatologii implantów zębowych zazwyczaj wykorzystuje się tytan. Jest to metal o wyjątkowych właściwościach chemiczno-fizycznych. Charakteryzuje się lekkością, jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, nie rdzewieje i nie wchodzi w żadne reakcje z drobnoustrojami bytującymi w jamie ustnej. Równie ważna jest jego bioobojętność dla organizmu, co oznacza, że tytan nie wywołuje alergii. Oczywiście nie można w zupełności wykluczyć, że u pacjenta po wszczepieniu implanta zębowego nie pojawią się objawy alergiczne, ale są to skrajne przypadki. O wiele częstsze są alergie na inne metale, takie jak nikiel czy chrom.
Bardzo wysoka jest także skuteczność leczenia implantologicznego. Według przeprowadzonych przez naukowców badań, szacunkowy odsetek zabiegów wszczepienia implantów, które kończą się niepowodzeniem, wynosi 1-2%. Oznacza to, że na 100 przeprowadzonych implantacji 1-2 implanty nie przyjmują się. Bierze się to z faktu, że implant – choćby najbardziej nowoczesny – jest jednak dla organizmu ciałem obcym, którego próbuje się on pozbyć. Większe ryzyko odrzucenia wszczepu występuje u nałogowych palaczy, u których błony śluzowe jamy ustnej są mniej ukrwione, a rany trudniej się goją. Konieczne jest również zachowanie podstawowych zasad higieny po zabiegu oraz regularne wizyty kontrolne, podczas których lekarz może szybko wykryć ewentualne stany zapalne.
Bezpieczeństwo implantów zębowych wiąże się również ze stosunkowo niewielkimi i rzadko występującymi powikłaniami oraz skutkami ubocznymi. Zabiegi implantologiczne są często o wiele mniej inwazyjne niż chirurgiczne usuwanie zębów i niosą ze sobą niższe ryzyko zakażenia sąsiadujących tkanek. Tuż po zabiegu możliwe są co prawda drobne dolegliwości, takie jak ból, opuchlizna czy uczucie dyskomfortu w jamie ustnej, ale objawy te szybko mijają. Jednym trwałym skutkiem ubocznym leczenia implantologicznego jest naturalny proces zaniku kości o około 1,5 mm w okolicy wszczepionego implanta, obserwowany u większości pacjentów w pierwszym roku po zakończeniu terapii. Nie ma on jednak żadnego wpływu na trwałość implantów.
Implanty są najtrwalszą, najskuteczniejszą i najbardziej komfortową dla pacjenta metodą rekonstrukcji uzębienia. Niestety, leczenie implantologiczne nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc można je wykonać jedynie w placówkach prywatnych. Koszt jednego implanta rozpoczyna się od około 2 tys. zł.