Patologia w dole podkolanowym
Problematyka występowania zwyrodnienia stawu kolanowego jest bardzo rozbudowana. Coraz więcej osób, szczególnie w bardziej zaawansowanym wieku cierpi na różnego rodzaju problemy ze stawami kolanowymi. Niestety, ale zwyrodnienie chrząstki prowadzi stopniowo do narastania dyskomfortu przy poruszaniu, występowania trudności związanych z ograniczeniem ruchów i często bardzo dolegliwym bólem, który to nawet może ulegać znacznemu, okresowemu nasileniu.
Uszkodzenie chrząstki i następcze poszerzenie przestrzeni płynowych w obrębie stawu kolanowego prowadzić może do narastania ilości płynu i tym samym wybrzuszeniu kaletki wraz ze ścięgnami mięśnia półbłoniastego i brzuchatego łydki do powstania twardej, bolesnej i wyczuwalnej palpacyjnie zmiany w obrębie dołu kolanowego. Lokalizacja tego typu zmian prowadzić może do występowania bólu. Warto nadmienić iż w szeregu sytuacji mogą nie występować istotne objawy- w takich sytuacjach podejmuje się jedynie decyzje dotyczące odbarczenia torbieli i tym samym poprawy ruchomości stawu kolanowego. W tym czasie warto rozważyć leczenie sterydami, radiosynowektomie, czy też alloplastykę stawu kolanowego. Rozwiązań terapeutycznych jest naprawdę bardzo dużo i warto się nimi zainteresować.
Torbiel bakera może być skutecznie leczona z wykorzystaniem postępowania pozaleczniczego, a więc redukcję masy ciała, sport, czy też stosowanie odciążenia kończyny. Starajmy się pamiętać o takim typie dolegliwości i pójść z tym do lekarza- na pewno nie zostaniemy zignorowani.