Profilaktyka przeciwzakrzepowa i jej znaczenie
Jedną z popularnych chorób, z którą możemy mieć do czynienia jest żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, na którą rocznie choruje kilkadziesiąt tysięcy osób. Za główną przyczynę choroby uznaje się zwolnienie przepływu krwi w żyłach, a także zmiany w naczyniach i w jakości krwi. W praktyce zakrzepy i zatory mogą obejmować różne partie ciała, jednak najczęściej pojawiają się w dolnych kończynach.
Istnienie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej może wywoływać groźne powikłania dla całego organizmu, w tym między innymi zator tętnicy płucnej, który jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w szpitalach. W praktyce zatory powodują nieprawidłowy obieg krwi i powietrza, a więc nadrzędnych składowych ludzkiego organizmu. Jest to więc poważny problem, z którym należy się niezwłocznie uporać.
Kluczową kwestią pozostaje profilaktyka przeciwzakrzepowa, która pozwala na znaczne ograniczenie zgonów i poważnych powikłań, w przypadku osób, które ją stosują. Profilaktyka ta opiera się przede wszystkim na wspieraniu farmakologicznie organizmu. Odpowiednio dobrane leki pozwalają na udrożnienie żył i przywrócenie prawidłowego krążenia krwi. Dodatkowo pomocne okazuje się stosowanie różnego rodzaju elementów uciskowych, jak na przykład pończoch elastycznych czy opasek uciskowych, które należy stosować w odpowiednich miejscach. Badania wskazują, że dzięki szeroko pojętej profilaktyce przeciwzakrzepowej ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia czy układu oddechowego można wyeliminować w znacznym stopniu.